Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
ananasarom har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 72 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas ananasarom bland de högsta i glykemiskt index.
ananasarom kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 350 kcal |
| Kolhydrater | 90g |
| Socker (totalt) | 85g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 85g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 10mg |
ananasarom har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 72 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
ananasarom har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
ananasarom har en glykemisk belastning på 72 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →