Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
amaranthflingor har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 46 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas amaranthflingor bland de högsta i glykemiskt index.
amaranthflingor kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 371 kcal |
| Kolhydrater | 65.2g |
| Socker (totalt) | 1.7g |
| Naturligt | 1.7g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 6.7g |
| Löslig | 2g |
| Olöslig | 4.7g |
| Protein | 13.6g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 1.5g |
| Omättat | 5.5g |
| Natrium | 4mg |
amaranthflingor har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 46 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
amaranthflingor har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
amaranthflingor har en glykemisk belastning på 46 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →