Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Äggpasta har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 40 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Äggpasta över genomsnittet i glykemiskt index.
Äggpasta är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 72g |
| Socker (totalt) | 2.5g |
| Naturligt | 2.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 13g |
| Fett | 4g |
| Mättat | 1.1g |
| Omättat | 2.1g |
| Natrium | 30mg |
Äggpasta har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 40 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Äggpasta har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Äggpasta har en glykemisk belastning på 40 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →