Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
100% jordnötssmör har ett glykemiskt index på 14, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas 100% jordnötssmör bland de lägsta i glykemiskt index.
100% jordnötssmör är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 588 kcal |
| Kolhydrater | 20g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 6g |
| Löslig | 1.8g |
| Olöslig | 4.2g |
| Protein | 25g |
| Fett | 50g |
| Mättat | 7g |
| Omättat | 43g |
| Natrium | 6mg |
100% jordnötssmör har ett glykemiskt index på 14, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
100% jordnötssmör har ett lågt glykemiskt index (14), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
100% jordnötssmör har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →