Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →
Mazăre despicată fiartă are un indice glicemic de 22, clasificat ca aliment cu IG scăzut. Cu o încărcătură glicemică de 5 per 100g, are un impact minimal asupra glicemiei.
Comparativ cu alte legumes, Mazăre despicată fiartă se situează printre cele mai scăzute în privința indicelui glicemic.
Mazăre despicată fiartă este o alegere bună pentru persoanele care gestionează glicemia, rezistența la insulină sau urmează o dietă cu IG scăzut.
De ce acest scor?
| Calorii | 118 kcal |
| Carbohidrați | 21g |
| Zaharuri (total) | 2.9g |
| Naturale | 2.9g |
| Adăugate | 0g |
| Fibre | 8.3g |
| Solubile | 0g |
| Insolubile | 0g |
| Proteine | 8.3g |
| Grăsimi | 0.4g |
| Saturate | 0.1g |
| Nesaturate | 0.3g |
| Sodiu | 2mg |
Mazăre despicată fiartă are un indice glicemic de 22, clasificat ca aliment cu IG scăzut. Cu o încărcătură glicemică de 5 per 100g, are un impact minimal asupra glicemiei.
Mazăre despicată fiartă are un indice glicemic scăzut (22), fiind o opțiune bună pentru persoanele cu rezistență la insulină.
Mazăre despicată fiartă are o încărcătură glicemică de 5 per 100g, indicând un impact minimal asupra glicemiei.
Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →