Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →
Cheetos glykeminen indeksi on 75, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 40 per 100g sillä on merkittävä vaikutus verensokeriin.
Verrattuna muihin sweets, Cheetos sijoittuu korkeimpien joukossa glykemisessä indeksissä.
Cheetos voi aiheuttaa nopeita verensokeripiikit ja sitä tulisi syödä pieninä annoksina.
Miksi tämä pistemäärä?
| Kalorit | 536 kcal |
| Hiilihydraatit | 53.6g |
| Sokerit (yhteensä) | 3.6g |
| Luonnolliset | 0.0g |
| Lisätyt | 3.6g |
| Kuitu | 2.3g |
| Liukoinen | 0.7g |
| Liukenematon | 1.6g |
| Proteiini | 6.2g |
| Rasva | 32.2g |
| Tyydyttyneet | 4.9g |
| Tyydyttymättömät | 25.3g |
| Natrium | 980mg |
Cheetos glykeminen indeksi on 75, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 40 per 100g sillä on merkittävä vaikutus verensokeriin.
Cheetos glykeminen indeksi on korkea (75). Insuliiniresistenssiä sairastavien tulisi rajoittaa sen kulutusta.
Cheetos glykeminen kuorma on 40 per 100g, mikä osoittaa merkittävä vaikutuksen verensokeritasoihin.
Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →