Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →
Big Mac -hampurilainen glykeminen indeksi on 55, mikä luokittelee sen kohtalainen GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 11 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Verrattuna muihin meat, Big Mac -hampurilainen sijoittuu keskiarvon yläpuolella glykemisessä indeksissä.
Big Mac -hampurilainen sopii kohtuullisina annoksina verensokeria seuraaville.
Miksi tämä pistemäärä?
| Kalorit | 257 kcal |
| Hiilihydraatit | 20.6g |
| Sokerit (yhteensä) | 4.1g |
| Luonnolliset | 0.6g |
| Lisätyt | 3.5g |
| Kuitu | 1.6g |
| Liukoinen | 0.4g |
| Liukenematon | 1.2g |
| Proteiini | 11.8g |
| Rasva | 15.3g |
| Tyydyttyneet | 5.1g |
| Tyydyttymättömät | 7.2g |
| Natrium | 540mg |
Big Mac -hampurilainen glykeminen indeksi on 55, mikä luokittelee sen kohtalainen GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 11 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Big Mac -hampurilainen glykeminen indeksi on kohtalainen (55). Insuliiniresistenssiä sairastavat voivat nauttia sitä kohtuullisesti.
Big Mac -hampurilainen glykeminen kuorma on 11 per 100g, mikä osoittaa kohtalainen vaikutuksen verensokeritasoihin.
Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →