Traditionel fetaost

Traditionel fetaost

Ingen glykæmisk indeks6/10

Glykæmisk indeks ikke målt endnu

4.1 g kulhydrat pr. 100 g
Logi-score 6/10
  • Omkring 14 g protein pr. 100 g
  • Meget salt: ca. 1,1 g natrium pr. 100 g

Traditionel fetaost har endnu ikke et målt glykæmisk indeks. Den indeholder 4.1 g kulhydrat pr. 100 g.

Gennemgået 31. jul. 2026 · Kilder: USDA FoodData Central #173420 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

I stedet for denne

Former af Traditionel fetaost

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Traditionel fetaost er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGram
1 tbsp, crumbled9 g
1 cube (1 inch)17 g
1 oz28 g
1 wedge (1.33 oz)38 g
1 cup, crumbled150 g
1 block (200 g)200 g

Næringsindhold (per 100g)

264
Kalorier
4.1 g
Kulhydrater
14.2 g
Protein
21.3 g
Fedt
per 100g
Kalorier264 kcal
Kulhydrater4.1 g
Sukker (i alt)4.1 g
Naturligt4.1 g
Tilsat0 g
Fiber0 g
Opløselig0 g
Uopløselig0 g
Protein14.2 g
Fedt21.3 g
Mættet14.9 g
Umættet6.4 g
Natrium917 mg

Forarbejdningsgrad

65%
Højt forarbejdet
Hvorfor denne score?
  • Omkring 14 g protein pr. 100 g
  • Næsten ingen kulhydrat: glykæmisk belastning 0
  • God kilde til calcium: ca. 490 mg pr. 100 g
  • Meget salt: ca. 1,1 g natrium pr. 100 g
  • Højt indhold af mættet fedt: ca. 13 g pr. 100 g
  • Energirig: ca. 265 kcal pr. 100 g

Allergener

Indeholder: mælk

Opskrifter med Traditionel fetaost

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Traditionel fetaost?

Det glykæmiske indeks for Traditionel fetaost er endnu ikke målt. Den indeholder 4.1 g kulhydrat pr. 100 g.

Er Traditionel fetaost godt for personer med insulinresistens?

Det glykæmiske indeks for Traditionel fetaost er ikke målt. Med 4.1 g kulhydrat pr. 100 g bør portionsstørrelsen overvejes.

Hvilken form af Traditionel fetaost har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Traditionel fetaost i denne database har Vegansk fetaost den laveste glykæmiske belastning (3 pr. 100 g).

Tjek Traditionel fetaost i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.