Stegt kyllingebryst

Stegt kyllingebryst

Ingen glykæmisk indeks8/10

Ingen glykæmisk indeks — ingen kulhydrater

0.5 g kulhydrat pr. 100 g
Logi-score 8/10
  • Højt proteinindhold
  • Ingen fiber

Stegt kyllingebryst har intet glykæmisk indeks: den indeholder ingen kulhydrater.

Opdateret 27. dec. 2025 · Kilder: USDA FoodData Central #171078 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Kyllingebryst

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Stegt kyllingebryst er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGram
3 oz serving85 g
1 medium breast170 g

Næringsindhold (per 100g)

187
Kalorier
0.51 g
Kulhydrater
33.44 g
Protein
4.71 g
Fedt
per 100g
Kalorier187 kcal
Kulhydrater0.51 g
Sukker (i alt)0 g
Naturligt0 g
Tilsat0 g
Fiber0 g
Opløselig0 g
Uopløselig0 g
Protein33.44 g
Fedt4.71 g
Mættet1.31 g
Umættet3.4 g
Natrium74 mg

Forarbejdningsgrad

35%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Højt proteinindhold
  • Ingen tilsat sukker
  • Lavt kulhydratindhold
  • Ingen fiber
  • Moderat natriumindhold
  • Mangler mikronæringsstoffer

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Stegt kyllingebryst?

Stegt kyllingebryst har intet glykæmisk indeks, fordi den ikke indeholder kulhydrater (0.5 g pr. 100 g).

Er Stegt kyllingebryst godt for personer med insulinresistens?

Stegt kyllingebryst indeholder ingen kulhydrater, så alene hæver den ikke blodsukkeret.

Tjek Stegt kyllingebryst i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.