grøntsagssuppe

grøntsagssuppe

GI 35 · LavtGL 4.9 / kop7/10

Lav GI

35 GI

GL 4.9 pr. kop (245 g) · GL 2 pr. 100 g

Logi-score 7/10
  • Lav kalorietæthed
  • Moderat natriumindhold

grøntsagssuppe har et glykæmisk indeks på 35 (Lavt). En kop (245 g) giver en glykæmisk belastning på 4.9.

Gennemgået 7. aug. 2026 · Kilder: Logi Ernæringsteam (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret, menneskegennemgået) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af grøntsagssuppe

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

grøntsagssuppe er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 spiseske15 g0.3
1 cup serving245 g4.9
1 kop245 g4.9

Næringsindhold (per 100g)

32
Kalorier
6.5 g
Kulhydrater
1.2 g
Protein
0.3 g
Fedt
per 100g
Kalorier32 kcal
Kulhydrater6.5 g
Sukker (i alt)2.5 g
Naturligt2.5 g
Tilsat0 g
Fiber1.3 g
Opløselig0.4 g
Uopløselig0.9 g
Protein1.2 g
Fedt0.3 g
Mættet0.05 g
Umættet0.15 g
Natrium320 mg

Forarbejdningsgrad

60%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Lav kalorietæthed
  • Godt fiberindhold
  • Lavt fedtindhold
  • Moderat natriumindhold
  • Lavt proteinindhold
  • Visse stivelsesholdige grøntsager kan øge det glykæmiske indeks en smule

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for grøntsagssuppe?

grøntsagssuppe har et glykæmisk indeks på 35 (Lavt). En kop (245 g) har en glykæmisk belastning på 4.9; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 2.

Er grøntsagssuppe godt for personer med insulinresistens?

grøntsagssuppe har et lavt glykæmisk indeks (35), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af grøntsagssuppe har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af grøntsagssuppe i denne database har Frisk grøntsagssuppe den laveste glykæmiske belastning (1 pr. 100 g).

Tjek grøntsagssuppe i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.