Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsdrik har et glykæmisk indeks på 20, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre beverages rangerer Grøntsagsdrik blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsdrik er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 18 kcal |
| Kulhydrater | 3.2g |
| Sukker (i alt) | 2.2g |
| Naturligt | 2.2g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.1g |
| Opløselig | 0.33g |
| Uopløselig | 0.77g |
| Protein | 0.8g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0.02g |
| Umættet | 0.08g |
| Natrium | 45mg |
Grøntsagsdrik har et glykæmisk indeks på 20, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsdrik har et lavt glykæmisk indeks (20), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsdrik har en glykæmisk belastning på 1 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →