Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glasur har et glykæmisk indeks på 80, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 64 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre sweets rangerer Glasur blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Glasur kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 320 kcal |
| Kulhydrater | 80g |
| Sukker (i alt) | 78g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tilsat | 75g |
| Fiber | 0g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fedt | 0g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0g |
| Natrium | 5mg |
Glasur har et glykæmisk indeks på 80, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 64 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glasur har et højt glykæmisk indeks (80). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Glasur har en glykæmisk belastning på 64 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →