stensopp

GI 10 · LågtGL 1 / 100 g9/10

Lågt GI

10 GI

GL 1 per 100 g

Logi-poäng 9/10
  • Lågt kaloriinnehåll
  • Lågt fettinnehåll

stensopp har ett glykemiskt index på 10 (Lågt).

Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av stensopp

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

stensopp är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

30
Kalorier
3.3 g
Kolhydrater
3.7 g
Protein
0.5 g
Fett
per 100g
Kalorier30 kcal
Kolhydrater3.3 g
Socker (totalt)1.1 g
Naturligt1.1 g
Tillsatt0 g
Fiber2.5 g
Löslig0.8 g
Olöslig1.7 g
Protein3.7 g
Fett0.5 g
Mättat0.1 g
Omättat0.4 g
Natrium5 mg

Bearbetningsgrad

20%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Lågt kaloriinnehåll
  • Rik på fiber och protein
  • Minimal bearbetning
  • Lågt fettinnehåll
  • Lågt natriuminnehåll kanske inte passar alla behov

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för stensopp?

stensopp har ett glykemiskt index på 10 (Lågt) och en glykemisk belastning på 1 per 100 g.

Är stensopp bra för personer med insulinresistens?

stensopp har ett lågt glykemiskt index (10), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av stensopp har lägst glykemisk belastning?

stensopp har lägst glykemisk belastning av alla former av stensopp i denna databas (1 per 100 g).

Se stensopp i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.