Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
röd gelédessert har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas röd gelédessert bland de högsta i glykemiskt index.
röd gelédessert kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 75 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 17g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 17g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 1.5g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 60mg |
röd gelédessert har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
röd gelédessert har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
röd gelédessert har en glykemisk belastning på 13 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →