Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rismaltsirap har ett glykemiskt index på 98, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 78 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas rismaltsirap bland de högsta i glykemiskt index.
rismaltsirap kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 316 kcal |
| Kolhydrater | 80g |
| Socker (totalt) | 55g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 55g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0.5g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 20mg |
rismaltsirap har ett glykemiskt index på 98, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 78 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
rismaltsirap har ett högt glykemiskt index (98). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
rismaltsirap har en glykemisk belastning på 78 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →