Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rigatoni pasta har ett glykemiskt index på 46, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 14 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas rigatoni pasta bland de lägsta i glykemiskt index.
rigatoni pasta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 157 kcal |
| Kolhydrater | 30.9g |
| Socker (totalt) | 0.6g |
| Naturligt | 0.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.8g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1.3g |
| Protein | 5.8g |
| Fett | 0.9g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 0.2g |
| Natrium | 1mg |
rigatoni pasta har ett glykemiskt index på 46, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 14 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
rigatoni pasta har ett lågt glykemiskt index (46), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
rigatoni pasta har en glykemisk belastning på 14 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →