Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
reducerad natrium misosoppa buljong har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas reducerad natrium misosoppa buljong bland de lägsta i glykemiskt index.
reducerad natrium misosoppa buljong är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 35 kcal |
| Kolhydrater | 4.5g |
| Socker (totalt) | 1.2g |
| Naturligt | 1.2g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.7g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.4g |
| Protein | 2.2g |
| Fett | 1.1g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 0.7g |
| Natrium | 350mg |
reducerad natrium misosoppa buljong har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
reducerad natrium misosoppa buljong har ett lågt glykemiskt index (25), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
reducerad natrium misosoppa buljong har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →