Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
reducerad fetthalt mozzarellaoststång har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas reducerad fetthalt mozzarellaoststång bland de lägsta i glykemiskt index.
reducerad fetthalt mozzarellaoststång är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 220 kcal |
| Kolhydrater | 3g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 25g |
| Fett | 12g |
| Mättat | 6g |
| Omättat | 5g |
| Natrium | 600mg |
reducerad fetthalt mozzarellaoststång har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
reducerad fetthalt mozzarellaoststång har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
reducerad fetthalt mozzarellaoststång har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →