Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
okonserverade great northern-bönor (beredda från torkade, utan tillsatt natrium) har ett glykemiskt index på 31, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas okonserverade great northern-bönor (beredda från torkade, utan tillsatt natrium) bland de lägsta i glykemiskt index.
okonserverade great northern-bönor (beredda från torkade, utan tillsatt natrium) är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 118 kcal |
| Kolhydrater | 21.1g |
| Socker (totalt) | 0.6g |
| Naturligt | 0.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 8.3g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 2mg |
okonserverade great northern-bönor (beredda från torkade, utan tillsatt natrium) har ett glykemiskt index på 31, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
okonserverade great northern-bönor (beredda från torkade, utan tillsatt natrium) har ett lågt glykemiskt index (31), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
okonserverade great northern-bönor (beredda från torkade, utan tillsatt natrium) har en glykemisk belastning på 7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →