Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
okonomiyakisås har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 26 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas okonomiyakisås över genomsnittet i glykemiskt index.
okonomiyakisås är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 170 kcal |
| Kolhydrater | 40g |
| Socker (totalt) | 30g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 25g |
| Fiber | 0.5g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.4g |
| Protein | 1g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 2500mg |
okonomiyakisås har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 26 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
okonomiyakisås har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
okonomiyakisås har en glykemisk belastning på 26 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →