Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
obearbetade svarta linser har ett glykemiskt index på 21, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 4 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas obearbetade svarta linser bland de lägsta i glykemiskt index.
obearbetade svarta linser är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 116 kcal |
| Kolhydrater | 20g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 8g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 9g |
| Fett | 0.4g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.3g |
| Natrium | 2mg |
obearbetade svarta linser har ett glykemiskt index på 21, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 4 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
obearbetade svarta linser har ett lågt glykemiskt index (21), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
obearbetade svarta linser har en glykemisk belastning på 4 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →