Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
matzoboll har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas matzoboll bland de högsta i glykemiskt index.
matzoboll kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 180 kcal |
| Kolhydrater | 28g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1g |
| Protein | 6g |
| Fett | 5g |
| Mättat | 1.2g |
| Omättat | 3.8g |
| Natrium | 650mg |
matzoboll har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
matzoboll har ett högt glykemiskt index (75). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
matzoboll har en glykemisk belastning på 21 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →