Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
matcha grönt te har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas matcha grönt te bland de lägsta i glykemiskt index.
matcha grönt te är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 3 kcal |
| Kolhydrater | 0.4g |
| Socker (totalt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.3g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.2g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 1mg |
matcha grönt te har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
matcha grönt te har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
matcha grönt te har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →