Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Margherita pizza har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 22 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Margherita pizza bland de högsta i glykemiskt index.
Margherita pizza kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 250 kcal |
| Kolhydrater | 32g |
| Socker (totalt) | 3.5g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0.5g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 10g |
| Fett | 9g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 3.5g |
| Natrium | 550mg |
Margherita pizza har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 22 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Margherita pizza har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Margherita pizza har en glykemisk belastning på 22 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →