Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
maltsirap har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 82 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas maltsirap bland de högsta i glykemiskt index.
maltsirap kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 316 kcal |
| Kolhydrater | 78g |
| Socker (totalt) | 60g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 60g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 4.5g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.2g |
| Natrium | 40mg |
maltsirap har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 82 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
maltsirap har ett högt glykemiskt index (105). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
maltsirap har en glykemisk belastning på 82 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →