Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Maltodextrin har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 99 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Maltodextrin bland de högsta i glykemiskt index.
Maltodextrin kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 380 kcal |
| Kolhydrater | 95g |
| Socker (totalt) | 7g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 7g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 10mg |
Maltodextrin har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 99 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Maltodextrin har ett högt glykemiskt index (105). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Maltodextrin har en glykemisk belastning på 99 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →