Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Maltitol har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 24 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Maltitol bland de lägsta i glykemiskt index.
Maltitol är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 210 kcal |
| Kolhydrater | 70g |
| Socker (totalt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 0mg |
Maltitol har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 24 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Maltitol har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Maltitol har en glykemisk belastning på 24 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →