Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
maltarom har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 89 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas maltarom bland de högsta i glykemiskt index.
maltarom kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 85g |
| Socker (totalt) | 50g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 45g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 5g |
| Fett | 1g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 0.8g |
| Natrium | 30mg |
maltarom har ett glykemiskt index på 105, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 89 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
maltarom har ett högt glykemiskt index (105). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
maltarom har en glykemisk belastning på 89 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →