Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
makaronipudding med ost har ett glykemiskt index på 64, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas makaronipudding med ost över genomsnittet i glykemiskt index.
makaronipudding med ost är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 110 kcal |
| Kolhydrater | 15.5g |
| Socker (totalt) | 2.4g |
| Naturligt | 0.4g |
| Tillsatt | 2g |
| Fiber | 0.7g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.5g |
| Protein | 3.6g |
| Fett | 3.2g |
| Mättat | 1.7g |
| Omättat | 1g |
| Natrium | 570mg |
makaronipudding med ost har ett glykemiskt index på 64, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
makaronipudding med ost har ett måttligt glykemiskt index (64). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
makaronipudding med ost har en glykemisk belastning på 10 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →