kokt thailändskt ris

GI 72 · HögtGL 20 / 100 g4/10

Högt GI

72 GI

GL 20 per 100 g

Logi-poäng 4/10
  • Låg fetthalt
  • Högt glykemiskt index

kokt thailändskt ris har ett glykemiskt index på 72, samma som vanligt Thailändskt ris (72).

Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Thailändskt ris

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

kokt thailändskt ris är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

130
Kalorier
28.2 g
Kolhydrater
2.4 g
Protein
0.2 g
Fett
per 100g
Kalorier130 kcal
Kolhydrater28.2 g
Socker (totalt)0.1 g
Naturligt0.1 g
Tillsatt0 g
Fiber0.4 g
Löslig0.1 g
Olöslig0.3 g
Protein2.4 g
Fett0.2 g
Mättat0.05 g
Omättat0.15 g
Natrium1 mg

Bearbetningsgrad

40%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • Låg fetthalt
  • Glutenfritt
  • Högt glykemiskt index
  • Lågt fiberinnehåll
  • Låg mikronäringstäthet

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för kokt thailändskt ris?

kokt thailändskt ris har ett glykemiskt index på 72 (Högt) och en glykemisk belastning på 20 per 100 g.

Är kokt thailändskt ris bra för personer med insulinresistens?

kokt thailändskt ris har ett högt glykemiskt index (72). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.

Vilken form av Thailändskt ris har lägst glykemisk belastning?

kokt thailändskt ris har lägst glykemisk belastning av alla former av Thailändskt ris i denna databas (20 per 100 g).

Se kokt thailändskt ris i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.