Kalkonlever

Inget glykemiskt index8/10

Glykemiskt index ej uppmätt än

1.1 g kolhydrater per 100 g
Logi-poäng 8/10
  • Utmärkt källa till högkvalitativt protein
  • Högt kolesterolinnehåll

Kalkonlever har inget uppmätt glykemiskt index än. Innehåller 1.1 g kolhydrater per 100 g.

Uppdaterad 4 juli 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Kalkonlever är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

189
Kalorier
1.1 g
Kolhydrater
27.4 g
Protein
7.2 g
Fett
per 100g
Kalorier189 kcal
Kolhydrater1.1 g
Socker (totalt)0 g
Naturligt0 g
Tillsatt0 g
Fiber0 g
Löslig0 g
Olöslig0 g
Protein27.4 g
Fett7.2 g
Mättat2.2 g
Omättat4.2 g
Natrium82 mg

Bearbetningsgrad

5%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Utmärkt källa till högkvalitativt protein
  • Mycket låg glykemisk belastning och sockerfri
  • Högt kolesterolinnehåll
  • Potentiell ansamling av gifter

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Kalkonlever?

Det glykemiska indexet för Kalkonlever har ännu inte uppmätts. Innehåller 1.1 g kolhydrater per 100 g.

Är Kalkonlever bra för personer med insulinresistens?

Det glykemiska indexet för Kalkonlever är inte uppmätt. Med 1.1 g kolhydrater per 100 g bör portionsstorleken beaktas.

Se Kalkonlever i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.