Druvor på burk

GI 58 · MåttligtGL 11.4 / 100 g7/10

Medelhögt GI

58 GI

GL 11.4 per 100 g

Logi-poäng 7/10
  • Rik på antioxidanter
  • Måttlig glykemisk belastning

Druvor på burk har ett glykemiskt index på 58, högre än vanligt Druvor (53).

Uppdaterad 21 apr. 2026 · Källor: USDA FoodData Central #174685 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Druvor

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Druvor på burk är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

76
Kalorier
19.65 g
Kolhydrater
0.48 g
Protein
0.1 g
Fett
per 100g
Kalorier76 kcal
Kolhydrater19.65 g
Socker (totalt)19.05 g
Naturligt19.1 g
Tillsatt0 g
Fiber0.6 g
Löslig0.2 g
Olöslig0.4 g
Protein0.48 g
Fett0.1 g
Mättat0.02 g
Omättat0.04 g
Natrium2 mg

Bearbetningsgrad

5%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Rik på antioxidanter
  • Fettsnål
  • Innehåller vitaminer och mineraler
  • Måttlig glykemisk belastning
  • Högt naturligt sockerinnehåll

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Druvor på burk?

Druvor på burk har ett glykemiskt index på 58 (Måttligt) och en glykemisk belastning på 11.4 per 100 g.

Är Druvor på burk bra för personer med insulinresistens?

Druvor på burk har ett måttligt glykemiskt index (58). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.

Vilken form av Druvor har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Druvor i denna databas har Druvor lägst glykemisk belastning (9.1 per 100 g).

Se Druvor på burk i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.