Bakade bönor på burk

GI 40 · LågtGL 8 / 100 g5/10

Lågt GI

40 GI

GL 8 per 100 g

Logi-poäng 5/10
  • Bra källa till kostfiber
  • Högt innehåll av tillsatt socker

Bakade bönor på burk har ett glykemiskt index på 40 (Lågt).

Uppdaterad 21 juli 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Bakade bönor på burk

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Bakade bönor på burk är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

94
Kalorier
19.6 g
Kolhydrater
4.8 g
Protein
0.4 g
Fett
per 100g
Kalorier94 kcal
Kolhydrater19.6 g
Socker (totalt)5.5 g
Naturligt2 g
Tillsatt3.5 g
Fiber4.1 g
Löslig1.4 g
Olöslig2.7 g
Protein4.8 g
Fett0.4 g
Mättat0.1 g
Omättat0.3 g
Natrium422 mg

Bearbetningsgrad

75%
Högt bearbetad
Varför detta betyg?
  • Bra källa till kostfiber
  • Låg glykemisk belastning
  • Lågt fettinnehåll
  • Högt innehåll av tillsatt socker
  • Överdrivna natriumnivåer
  • Potentiella konserveringsmedel/tillsatser

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Bakade bönor på burk?

Bakade bönor på burk har ett glykemiskt index på 40 (Lågt) och en glykemisk belastning på 8 per 100 g.

Är Bakade bönor på burk bra för personer med insulinresistens?

Bakade bönor på burk har ett lågt glykemiskt index (40), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Bakade bönor på burk har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Bakade bönor på burk i denna databas har hemmagjorda bakade bönor (torkade bönor, tomater, kryddor, utan tillsatt socker/salt) lägst glykemisk belastning (7 per 100 g).

Se Bakade bönor på burk i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.