Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Amerikansk ostskiva har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Amerikansk ostskiva bland de lägsta i glykemiskt index.
Amerikansk ostskiva är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 300 kcal |
| Kolhydrater | 7g |
| Socker (totalt) | 5g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 2g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 16g |
| Fett | 24g |
| Mättat | 15g |
| Omättat | 7g |
| Natrium | 1300mg |
Amerikansk ostskiva har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Amerikansk ostskiva har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Amerikansk ostskiva har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →