Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Allt hackad salladskit har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas Allt hackad salladskit bland de lägsta i glykemiskt index.
Allt hackad salladskit är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 110 kcal |
| Kolhydrater | 8g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 2.5g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 1g |
| Omättat | 6g |
| Natrium | 350mg |
Allt hackad salladskit har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Allt hackad salladskit har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Allt hackad salladskit har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →