Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Akaciahonung har ett glykemiskt index på 32, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 26 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Akaciahonung bland de lägsta i glykemiskt index.
Akaciahonung är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 320 kcal |
| Kolhydrater | 80.3g |
| Socker (totalt) | 79.6g |
| Naturligt | 79.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 4mg |
Akaciahonung har ett glykemiskt index på 32, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 26 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Akaciahonung har ett lågt glykemiskt index (32), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Akaciahonung har en glykemisk belastning på 26 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →