Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ajwa-dadlar har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 26 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas Ajwa-dadlar bland de lägsta i glykemiskt index.
Ajwa-dadlar är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 295 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 66g |
| Naturligt | 66.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 2.1g |
| Olöslig | 4.9g |
| Protein | 2.5g |
| Fett | 0.4g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.3g |
| Natrium | 2mg |
Ajwa-dadlar har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 26 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Ajwa-dadlar har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Ajwa-dadlar har en glykemisk belastning på 26 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →