Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
äggfrukt har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 20 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas äggfrukt över genomsnittet i glykemiskt index.
äggfrukt är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 140 kcal |
| Kolhydrater | 36g |
| Socker (totalt) | 21g |
| Naturligt | 21.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 4.6g |
| Löslig | 1.4g |
| Olöslig | 3.2g |
| Protein | 1.7g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.05g |
| Omättat | 0.15g |
| Natrium | 7mg |
äggfrukt har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 20 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
äggfrukt har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
äggfrukt har en glykemisk belastning på 20 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →