Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Agar-agar gelé med naturligt fruktpuré har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Agar-agar gelé med naturligt fruktpuré bland de lägsta i glykemiskt index.
Agar-agar gelé med naturligt fruktpuré är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kolhydrater | 10g |
| Socker (totalt) | 7g |
| Naturligt | 7.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 5mg |
Agar-agar gelé med naturligt fruktpuré har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Agar-agar gelé med naturligt fruktpuré har ett lågt glykemiskt index (30), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Agar-agar gelé med naturligt fruktpuré har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →