Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
agar-agar har ett glykemiskt index på 13, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas agar-agar bland de lägsta i glykemiskt index.
agar-agar är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 26 kcal |
| Kolhydrater | 6.8g |
| Socker (totalt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7.7g |
| Löslig | 0.7g |
| Olöslig | 7g |
| Protein | 0.5g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 30mg |
agar-agar har ett glykemiskt index på 13, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
agar-agar har ett lågt glykemiskt index (13), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
agar-agar har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →