Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →
Mazăre expandată are un indice glicemic de 70, clasificat ca aliment cu IG ridicat. Cu o încărcătură glicemică de 38 per 100g, are un impact semnificativ asupra glicemiei.
Comparativ cu alte grains, Mazăre expandată se situează printre cele mai ridicate în privința indicelui glicemic.
Mazăre expandată poate cauza creșteri rapide ale glicemiei și se recomandă consumul în porții mici.
De ce acest scor?
| Calorii | 470 kcal |
| Carbohidrați | 55g |
| Zaharuri (total) | 2g |
| Naturale | 1.5g |
| Adăugate | 0.5g |
| Fibre | 2.5g |
| Solubile | 0.8g |
| Insolubile | 1.8g |
| Proteine | 9g |
| Grăsimi | 23g |
| Saturate | 8g |
| Nesaturate | 13g |
| Sodiu | 600mg |
Mazăre expandată are un indice glicemic de 70, clasificat ca aliment cu IG ridicat. Cu o încărcătură glicemică de 38 per 100g, are un impact semnificativ asupra glicemiei.
Mazăre expandată are un indice glicemic ridicat (70). Persoanele cu rezistență la insulină ar trebui să limiteze consumul.
Mazăre expandată are o încărcătură glicemică de 38 per 100g, indicând un impact semnificativ asupra glicemiei.
Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →