Ostesauce

Ostesauce

GI 15 · LavtGL 2.5 / kop3/10

Lav GI

15 GI

GL 2.5 pr. kop (245 g) · GL 1 pr. 100 g

Logi-score 3/10
  • Moderat proteinindhold
  • Højt indhold af mættet fedt

Ostesauce har et glykæmisk indeks på 15 (Lavt). En kop (245 g) giver en glykæmisk belastning på 2.5.

Opdateret 3. jul. 2026 · Kilder: USDA FoodData Central #171191 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

I stedet for denne

Former af Ostesauce

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Ostesauce er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 spiseske15 g0.2
1/4 cup serving60 g0.6
1 kop245 g2.5

Næringsindhold (per 100g)

174
Kalorier
6.83 g
Kulhydrater
6.71 g
Protein
13.29 g
Fedt
per 100g
Kalorier174 kcal
Kulhydrater6.83 g
Sukker (i alt)0.42 g
Naturligt0.4 g
Tilsat0 g
Fiber0.5 g
Opløselig0.2 g
Uopløselig0.4 g
Protein6.71 g
Fedt13.29 g
Mættet8.23 g
Umættet4.43 g
Natrium900 mg

Forarbejdningsgrad

85%
Højt forarbejdet
Hvorfor denne score?
  • Moderat proteinindhold
  • Lavt sukkerindhold
  • Højt indhold af mættet fedt
  • For højt natriumindhold
  • Stærkt forarbejdet mejeriprodukt

Allergener

Indeholder: mælk

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Ostesauce?

Ostesauce har et glykæmisk indeks på 15 (Lavt). En kop (245 g) har en glykæmisk belastning på 2.5; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 1.

Er Ostesauce godt for personer med insulinresistens?

Ostesauce har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Ostesauce har den laveste glykæmiske belastning?

Ostesauce har den laveste glykæmiske belastning af alle former af Ostesauce i denne database (1 pr. 100 g).

Tjek Ostesauce i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.