is-latte

GI 38 · LavtGL 2 / 100 g4/10

Lav GI

38 GI

GL 2 pr. 100 g

Logi-score 4/10
  • indeholder protein
  • indeholder tilsat sukker

is-latte har et glykæmisk indeks på 38 (Lavt).

Opdateret 27. sep. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

is-latte er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

48
Kalorier
6.5 g
Kulhydrater
2.2 g
Protein
1.2 g
Fedt
per 100g
Kalorier48 kcal
Kulhydrater6.5 g
Sukker (i alt)6.2 g
Naturligt2.7 g
Tilsat3.5 g
Fiber0 g
Opløselig0 g
Uopløselig0 g
Protein2.2 g
Fedt1.2 g
Mættet0.7 g
Umættet0.5 g
Natrium38 mg

Forarbejdningsgrad

70%
Højt forarbejdet
Hvorfor denne score?
  • indeholder protein
  • giver calcium
  • indeholder tilsat sukker
  • moderat forarbejdningsniveau
  • lavt fiberindhold

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for is-latte?

is-latte har et glykæmisk indeks på 38 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 2 pr. 100 g.

Er is-latte godt for personer med insulinresistens?

is-latte har et lavt glykæmisk indeks (38), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvordan påvirker is-latte blodsukker?

is-latte har en glykæmisk belastning på 2 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.

Tjek is-latte i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.