Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagspizza har et glykæmisk indeks på 70, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 20 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Grøntsagspizza blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Grøntsagspizza kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 210 kcal |
| Kulhydrater | 28g |
| Sukker (i alt) | 3.5g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tilsat | 1.5g |
| Fiber | 2.5g |
| Opløselig | 0.8g |
| Uopløselig | 1.8g |
| Protein | 8g |
| Fedt | 7g |
| Mættet | 3g |
| Umættet | 3g |
| Natrium | 550mg |
Grøntsagspizza har et glykæmisk indeks på 70, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 20 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Grøntsagspizza har et højt glykæmisk indeks (70). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Grøntsagspizza har en glykæmisk belastning på 20 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →