Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsdumpling har et glykæmisk indeks på 50, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 15 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Grøntsagsdumpling blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsdumpling er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 170 kcal |
| Kulhydrater | 30g |
| Sukker (i alt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2g |
| Opløselig | 0.6g |
| Uopløselig | 1.4g |
| Protein | 5g |
| Fedt | 3g |
| Mættet | 0.5g |
| Umættet | 2g |
| Natrium | 400mg |
Grøntsagsdumpling har et glykæmisk indeks på 50, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 15 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsdumpling har et lavt glykæmisk indeks (50), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsdumpling har en glykæmisk belastning på 15 per 100g, hvilket indikerer en moderat indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →