Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsbouillon uden tilsat sukker har et glykæmisk indeks på 15, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagsbouillon uden tilsat sukker blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsbouillon uden tilsat sukker er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 8 kcal |
| Kulhydrater | 1.5g |
| Sukker (i alt) | 0.8g |
| Naturligt | 0.8g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 0.2g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 0.3g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0.1g |
| Natrium | 60mg |
Grøntsagsbouillon uden tilsat sukker har et glykæmisk indeks på 15, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsbouillon uden tilsat sukker har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsbouillon uden tilsat sukker har en glykæmisk belastning på 0 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →