Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grønkål og rucola salatblanding har et glykæmisk indeks på 5, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grønkål og rucola salatblanding blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grønkål og rucola salatblanding er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 35 kcal |
| Kulhydrater | 4g |
| Sukker (i alt) | 1.2g |
| Naturligt | 1.2g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.5g |
| Opløselig | 0.75g |
| Uopløselig | 1.75g |
| Protein | 3g |
| Fedt | 0.7g |
| Mættet | 0.1g |
| Umættet | 0.5g |
| Natrium | 60mg |
Grønkål og rucola salatblanding har et glykæmisk indeks på 5, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grønkål og rucola salatblanding har et lavt glykæmisk indeks (5), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grønkål og rucola salatblanding har en glykæmisk belastning på 0 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →