Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn bønnegryde har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 4 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøn bønnegryde blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøn bønnegryde er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 110 kcal |
| Kulhydrater | 10g |
| Sukker (i alt) | 2.5g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tilsat | 1.5g |
| Fiber | 2.2g |
| Opløselig | 0.7g |
| Uopløselig | 1.5g |
| Protein | 2.5g |
| Fedt | 6g |
| Mættet | 2.5g |
| Umættet | 3.5g |
| Natrium | 420mg |
Grøn bønnegryde har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 4 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn bønnegryde har et lavt glykæmisk indeks (45), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøn bønnegryde har en glykæmisk belastning på 4 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →