Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Æggeomelet har et glykæmisk indeks på 0, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre dairy rangerer Æggeomelet blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Æggeomelet er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 150 kcal |
| Kulhydrater | 1.5g |
| Sukker (i alt) | 1.1g |
| Naturligt | 1.1g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 0g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 10g |
| Fedt | 11g |
| Mættet | 3.2g |
| Umættet | 7g |
| Natrium | 160mg |
Æggeomelet har et glykæmisk indeks på 0, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 0 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Æggeomelet har et lavt glykæmisk indeks (0), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Æggeomelet har en glykæmisk belastning på 0 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →