Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Risvermicelli med smör och olja har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 22 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Risvermicelli med smör och olja bland de högsta i glykemiskt index.
Risvermicelli med smör och olja kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 185 kcal |
| Kolhydrater | 29g |
| Socker (totalt) | 0.2g |
| Naturligt | 0.2g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.8g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.6g |
| Protein | 3.2g |
| Fett | 6.2g |
| Mättat | 2.7g |
| Omättat | 3.5g |
| Natrium | 120mg |
Risvermicelli med smör och olja har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 22 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Risvermicelli med smör och olja har ett högt glykemiskt index (75). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Risvermicelli med smör och olja har en glykemisk belastning på 22 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →